Inwestycje
Ze względu na niskie koszty siły roboczej (średnia miesięczna płaca w sektorze wynosi 91 EUR) szczególnie atrakcyjne są te dziedziny przemysłu, które charakteryzują się wysoką pracochłonnością - np. szycie i bazujący na tej formie przerób uszlachetniający (import tkanin i ich reeksport po przeróbkach). Pozwala to bułgarskim przedsiębiorstwom konkurować z innymi firmami z Europy Środkowej i Wschodniej oraz z Turcji.
Przemysł spożywczy i przetwórstwa spożywczego - szczególnie interesujące możliwości inwestycyjne, wynikające między innymi z krajowego doświadczenia, ale także potrzeb modernizacji, związane są z rozwijaniem produkcji w następujących segmentach: przetwórstwo owocowo-warzywne, produkcja win, hodowla zwierząt, w tym przetwórstwo mięsa i produkcja pasz.
Inwestycjom w sektorze spożywczym sprzyja również duży udział ziemi uprawnej w całkowitej powierzchni kraju wynoszący około 55 % jak również przyjazny klimat. Około 50 % produkowanej żywności kierowane jest na eksport. Szybko rośnie sprzedaż takich wyrobów jak soki i woda mineralna. Dla przykładu w latach 2002-2005 spożycie napojów (wody mineralnej i soków) rosło w tempie 15 - 20 % rocznie. W sektorze spożywczym zainwestowali m.in. producenci piwa (m.in. Heineken, Interbrew, Carlsberg) oraz reprezentanci przetwórstwa spożywcze (min. Kraft Foods, Nestle).
Usługi finansowe - rozwój rynku usług finansowych ma podobny charakter do tego, jaki miał miejsce w okresie transformacji w Polsce. W chwili obecnej dominującym typem usług finansowych są usługi bankowe. Mając na uwadze ich szybki rozwój (w tym również usług ubezpieczeniowych) należy oczekiwać, iż podobnie jak w Polsce wraz ze wzrostem zamożności zaistnieje potrzeba alternatywnych usług finansowych. Do perspektywicznych usług finansowych można zaliczyć leasing, usługi pośrednictwa kredytowego oraz świadczenie pożyczek gotówkowych dla ludności o niskich dochodach. Rozwój usług finansowych będą stymulować przede wszystkim obecni już w sektorze bankowym inwestorzy zagraniczni. Szacuje się, iż około 85 % aktywów sektora bankowego jest kontrolowane przez inwestorów zagranicznych.
Energetyka - sektor energetyczny jest jedną z kluczowych gałęzi gospodarki bułgarskiej. Potencjalnym obszarem zainteresowań mogą się stać projekty związane z modernizacją miejskich sieci wodociągowych, które są znacznie przestarzałe i muszą zostać zmodernizowane, bowiem generują wysokie straty przesyłowe.
Infrastruktura transportowa - rozwój infrastruktury transportowej jest jednym z priorytetów obecnej polityki transportowej. Wynika to m.in. z zapewnienia przepustowości strategicznych korytarzy transportowych. Do potencjalnych projektów należy modernizacja dróg mająca na celu dostosowanie bułgarskich dróg do standardów europejskich związanych m.in. z transportem ciężarowym. Szacuje się, iż modernizacji będzie wymagać około 1200 km dróg. Wartość planowanych środków na projekty drogowe w latach 2006-2015 przekracza 1,8 mld EUR; obejmą one w szczególności budowę i modernizację autostrad.
Wartość planowanych środków na projekty kolejowe w latach 2006-2015 przekracza 1,4 mld EUR. Jednym z najważniejszych projektów inwestycyjnych jest modernizacja i elektryfikacja 200 km linii kolejowej prowadzącej z Płowdiw do granic Turcji.
ZOBACZ FILM |
Handel detaliczny - Handel detaliczny należy do bardzo szybko rozwijających się sektorów stwarzających duże możliwości dla przedsiębiorców. Największymi inwestorami wznoszącymi wielkopowierzchniowe sklepy/supermarkety są Metro, Billa, Praktiker.
Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Bułgarii w latach 1992-2005 (w milionach USD)
Na podstawie: Bułgarska Agencja ds. Inwestycji