Historia wina

 
Bułgaria jest ojczyzną wina. Traccy przodkowie Bułgarów byli pierwszymi winiarzami starożytności. Nad produkcją wina trackiego czuwał bóg Sabicjus. Poważnym źródłem potwierdzającym sztukę Traków w wyrobie wina są utwory Homera "Iliada" i "Odyseja". Tworząc swoje państwo w 681 roku Bułgarzy odziedziczyli doświadczenie w produkcji wina, a także sporo tradycji winnych od Traków.
 
Bułgarzy mogą się "pochwalić", że jako pierwsi zastosowali prohibicję. Zrobił to Chan Krum, który twardą ręką władał państwem bułgarskim w pierwszej połowie XI wieku. Zarządził on zlikwidowanie wszystkich winnic i wprowadził zakaz produkcji wina. Można byłoby surowo potępić jego ustawodawstwo, gdyby nie fakt, że pozostałe jego ustawy wprowadzały cywilizowany ład i porządek, co było rzadkością w tamtych czasach. Leżakowanie wina w piwnicach może także się okazać bułgarskim wynalazkiem. Pierwsze wzmianki o tej czynności pochodzą z bułgarskich monasterów, gdzie wina były przechowywane w chłodnych piwnicach osadzonych głęboko pod ziemią. W latach 1396 - 1878 Bułgaria staje się częścią imperium Osmańskiego. Tradycje związane z produkcją wina przetrwały pomimo zakazu hodowli winorośli przez Koran.
 
 Po wyzwoleniu Bułgarii zaistniały warunki do szybkiego rozwoju przemysłu winiarskiego. W tym czasie obszar uprawianych winogron dochodził do 50 tys. Hektarów. Jedna z pierwszych ustaw nowego państwa bułgarskiego to Ustawa o Winie. Przed drugą wojną światową w Bułgarii uprawiano już 130 tys. hektarów winorośli.
 
W erze komunizmu, produkcja wina została zmonopolizowana przez państwo i rynkiem docelowym win bułgarskich stał się blok państw socjalistycznych. Powyższe czynniki w dużym stopniu przyczyniły się do pogorszenia jakości bułgarskich wyrobów winnych. W latach 80 państwowa firma Vinprom, monopolizująca produkcję wina w Bułgarii, powoli zaczęła eksportować wina do krajów Europy zachodniej. Od momentu upadku ustroju socjalistycznego w 1989 roku wina bułgarskie mozolnie zdobywają na nowo utraconą reputację i pozycję na światowych rynkach.
 

 
Obecnie Bułgaria zajmuje północno-wschodnie terytorium Półwyspu Bałkańskiego, który dzięki bogatej rzeźbie terenu oraz łagodnemu klimatowi stwarza doskonałe warunki do uprawy winorośli. W Bułgarii uprawia się ponad 60 odmian winogron na terytorium 160 tys. hektarów.
 
Trudno wyobrazić sobie życie Bułgarów bez wina. Wino jest nieodzownym elementem każdego bułgarskiego święta, a tych nie brak. Jest nawet specjalne święto poświęcone ludziom zajmującym się wyrobem wina - Trifon Zarezan. Od niepamiętnych czasów 14 lutego Bułgarzy odwiedzają winnice, podcinają winorośla i je polewają winem. Wybierany jest car winnic, a obrzędy kończą się oczywiście huczną zabawą. Kolejnym świętem związanym z winem jest Święto Winobrania. Data tego święta jest uzależniona od momentu dojrzewania winogron. Tego dnia młode dziewczyny, noszące ciężkie kosze z winogronami, prowadzą procesję, w której jadą wozy wypełnione po brzegi winogronem. Wszystko odbywa się przy dźwiękach muzyki, a winogrono ląduje w piwnicach.



Expand Help Mój folder

Moje Ulubione apartamenty

Masz  apartamentów

Szukaj nieruchomości

Szukaj w serwisie



Wstecz Drukuj stronę Do góry