Aktualna sytuacja gospodarcza
Gospodarka Bułgarii przez wiwle lat charakteryzowała się wysokim wzrostem gospodarczym, zapewniającym jej pod tym względem wiodącą pozycję wśród krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Wartość PKB w 2008 roku w cenach bieżących wyniosła 66,7 mld BGN, co daje 8753 BGN per capita. Faktyczny PKB tak jak w latach ubieglych jest jednak wyższy, z powodu dużego udziału szarej strefy, w której powstaje szacunkowo ok. 30 % PKB. Oczywiście światowy kryzys gospodarczy odcisnął piętno także i na Bułgarii. Jak podaje InvestBulgaria Agency PKB za rok 2009 wyniósł -5,4%. Korekta dkonana w pierwszym kwartale wykazała PKP na poziomie -4,9%. Poniżej -5% w 2009 roku w dobie kryzysu znalazły się np. Niemcy, Chorwacja, Rumunia czy też Rosja.
Inflacja w 2008 roku kształtowała się na poziomie około 7,8 % a już w 2009 roku wyniosła 0,6%. Szacuje się, że w 2010 poziom inflacj wzrośnie do 2-3%.
Głównym motorem wzrostu gospodarczego jest nadal sektor prywatny. Wynika to zarówno z dokonanej prywatyzacji jak również z dynamiki powstawania nowych podmiotów, wśród których istotniejszą rolę odgrywają małe i średnie przedsiębiorstwa. Duże znaczenie dla pobudzenia rozwoju sektora prywatnego mają również zagraniczne inwestycje bezpośrednie.
Osiągnięty wzrost PKB w wysokości 6,% w 2008 r. w dalszym ciągu wyprzedzał wzrost odnotowywany w innych krajach UE. Bułgaria była na piątym miejscu wśród krajów UE pod względem tempa wzrostu gospodarczego i była w 2008 roku w grupie państw o najwyższym tempie rozwoju wśród krajów UE. Według kategorii podziału PKB nastąpił wzrost inwestycji w kapitał podstawowy – realnie o 21,7% w roku 2007, przez co osiągnęły one 29,8% udział w ogólnej wartości PKB. Konsumpcja indywidualna ludności wzrosła o 5,1%. Bułgaria w dalszym ciągu pokrywa kryteria z Maastricht dotyczące długu państwowego w stosunku do PKB.
- produkcja techniki radio-telewizyjnej i telekomunikacyjnej (85,3%),
- produkcja wyrobów tytoniowych (72 %),
- wydobycie rudy żelaza (71,1%)
- produkcja techniki biurowej i kalkulatorów elektronicznych (49,3%),
- produkcja i przesyłanie energii elektrycznej, gazu, wody i energii cieplnej – 32,2%.
W przemyśle przetwórczym odnotowano spadek o 2,7%.
Odnotowywany jest także spadek aktywności produkcyjnej w rolnictwie – w roku 2007 o 29,7% w porównaniu do roku 2006.