Historia

Strona główna  > O Bułgarii  > Historia > strona 3 z 3
  • 1876-1943
  NIEPODLEGŁOŚĆ
   
W kwietniu 1876 wybuchło powstanie zorganizowane przez Bułgarów. Zostało ono jednak krwawo stłumione przez Turków. Światowa opinia publiczna po raz pierwszy wyraziła oburzenie wobec postępowania tureckiego najeźdźcy. Powstanie odbiło się echem w całej Europie i było jedna z przyczyn wybuchu wojny turecko-rosujskiej w 1877 r. Wojna ta przyniosła Bułgarii wolność. Na mocy traktatu z 3 Marca 1878 Bułgaria powróciła do granic z XIV w. Jednakże obecność tak mocnego Państw a w sercu Europu z silnym sprzymierzeńcem budziła niepokój wśród wielu państw. Dlatego też na Kongresie Berlińskim zwołanym przez Bismarcka Bułgaria została podzielona na trzy części. Bułgarii pozostawiono Księstwo Bułgarskie, Rumelia wschodnia (na południu) stała się lennem Państwa osmańskiego, a pozostałe prowincje Macedonia i wschodnia Tracja pozostały posiadłościami tureckimi. W 1885 Rumelia Wschodnia została przyłączona do Księstwa Bułgarskiego dając początek zjednoczonej Bułgarii. Jednakże to właśnie Macedonia stała się kością niezgody pomiędzy Bułgarią, Grecją i Serbią co w latach 1912-1913 przyczyniło się do wojny bałkańskiej. W trakcie ich trwania państwa półwyspu najpierw się zjednoczyły przeciwko tureckiemu ciemiężcy a potem zwróciły się przeciwko Bułgarii. Utraciła znowu większość swoich wcześniejszych zdobyczy. Rozpoczęła się pierwsza wojna światowa. Bułgaria opowiedziała się po stronie państw centralnych. Pokonana jak sojusznicy w 1919 r. na mocy traktatu utraciła południową Dobrudżę na rzecz Rumunii a dostęp do Morza Czarnego (Kawala) na rzecz Grecji. Po wojnie w Bułgarii rozpoczęto starania o reformy rolne, które zakończyły się fiaskiem. W latach 1920 kraj przystępuje do Ligi Narodów. W 1923 roku znajduje się pod rządami faszyzującego reżimu. W 1941 r. Bułgaria przystępuje do II wojny światowej po stronie Niemiec.


  • 1944-1989
  BUŁGARIA PO II WOJNIE ŚW.
   
W 1944 r. Armia Czerwona dociera do granic Bułgarii. Władza przechodzi w ręce komunistów. Zniesiono monarchię – rodzina carska została zmuszona do ucieczki z kraju z małoletnim Symeonem II. Po wyjeździe z kraju do czasu zniesienia monarchii władzę w jego imieniu sprawował Regent.
 
W 1946 r. przywódca z Moskwy Georgi Dymitrow zostaje premierem rządu Ludowej Republiki Bułgarii. W 1954 r. Teodor Żiwkow zostaje pierwszym sekretarzem partii komunistycznej a 1962 prezydentem. Rządził do 1989 r. Rozpoczął się także okres asymilacji potomków Turków i Pomaków a także władze bułgarskie zabroniły jakiejkolwiek segregacji ludności muzułmańskiej. Uważa się, że za czasów Żiwkowa Bułgaria była najlepiej rozwiniętym gospodarczo krajem bloku wschodniego. Wskutek nasilenie działalności opozycji i licznych demonstracji Bułgarska Partia Komunistyczna ogłasza dymisję Żiwkowa. Na scenie politycznej pojawiają się nowe ugrupowania. Opozycja łączy się w Związek Sił Demokratycznych.


  • 1990-2000
  LATA 90-TE
   
W 1991 roku ogłoszono nową konstytucję. Od tego roku Bułgaria jest republiką parlamentarną, funkcjonującą na zasadzie podziału władzy na ustawodawczą, wykonawcza i sadowniczą. Głową państwa jest prezydent, wybierany na 5 letnią kadencją, sprawowaną nie więcej niż dwa razy, powołuje premiera i jego gabinet. Rada Ministrów z premierem sprawuje władzę wykonawczą. Sąd strzeże praw, interesów obywateli, instytucji i państwa. Funkcjonuje również Trybunał Konstytucyjny, który ocenia zgodność aktów prawnych z konstytucją.
 
Lata 90 uważa się za lata przepychanek pomiędzy rządami, które tak naprawdę doprowadzają do załamania gospodarki. Dopiero pod koniec lat 90-tych ugrupowanie Związek Sił Demokratycznych tworzy stabilny rząd. Nowy rząd przedstawił parlamentowi program „Bułgaria 2000” obejmujące aspekty gospodarcze i społeczne. Bułgaria zyskuje stabilność polityczną, która jest efektem reformy administracyjnej polegającej na decentralizacji całej administracji państwowej. Reformie towarzyszyło dostosowanie prawodawstwa do norm europejskich. Wdrażany jest projekt komputeryzacji oraz rozwój sądownictwa niezależnego od władzy wykonawczej. Dzięki reformatorskiej większości parlamentarnej sądownictwo stało się bardziej wydajne i zdecentralizowane po utworzeniu lokalnych sadów apelacyjnych, zgodnie z normami europejskimi. W 2000 roku Bułgaria przystępuje otwarcie do negocjacji akcesyjnych do Unii europejskiej.


  • 2001-2007
  LATA OBECNE
   
Do kraju powraca car Symeon II. Nigdy nie abdykował. Tworzy partię Ruch Narodowy Symeon II wygrywa wybory i obejmuje urząd premiera. Prezydentem zostaje dawny komunista Georgii Parawanow. 29 marca 2004 roku Bułgaria zostaje oficjalnie członkiem NATO. Trwają już prace zmierzające do dostosowania gospodarki do wymagań Unii Europejskiej. W styczniu tego roku Bułgaria została członkiem Unii Europejskiej.



---


Expand Help Mój folder

Moje Ulubione apartamenty

Masz  apartamentów

Szukaj nieruchomości

Szukaj w serwisie



Wstecz Drukuj stronę Do góry